حیوان لوگو پرسپولیس چیست؟ شیر؟عقاب؟گاو؟

حیوان لوگو پرسپولیس

هیولای لوگوی پرسپولیس چیست؟ شیر، گاو یا شیر؟
داستان نشان تخت جمشید بیشتر حول محور نوع حیوانی است که در نشان تخت جمشید به تصویر کشیده شده است و اغلب نظرات اشتباه است. آرم پرسپولیس چیست؟ چه حیوانی روی نشان تخت جمشید است؟ گاو، اسب، شیر یا شیر؟ سوالات زیادی وجود دارد و ما به همه آنها پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

حیوان لوگو پرسپولیس
حیوان لوگو پرسپولیس

برای طراحی لوگوی پرسپولیس کدام حیوان را باید بکشید؟

داستان طراحی لوگوی تخت جمشید بر روی نوع حیوانی که در آن به تصویر کشیده شده است بسیار متفاوت و متعدد است. نظر بسیاری از افراد در این مورد اشتباه است و بر این اساس در ادامه مطلب اصلی را برای شما بازگو می کنیم. بسیاری از هواداران تیم پرسپولیس بر این باورند که این جانور نشان شیر را به همراه دارد. شیر یکی از موجودات افسانه ای است که اغلب در داستان های باستانی از آن یاد می شود. این حیوان ترکیبی از اسب، شیر و عقاب است که در هر فرهنگ معنای متفاوتی دارد. دال در زبان کردی معنی اصلی نشر است و هنوز هم در بسیاری از نقاط ایران کاربرد فراوانی دارد.

داستان های زیادی در مورد این جانور گفته شده است و هر یک فقط نشانه ای از قدرت است. شیر یکی از معروف ترین حیوانات در شهر تخت جمشید است به همین دلیل در طراحی نشان تخت جمشید که به نام تخت جمشید نیز نامگذاری شده است از آن استفاده شده است. کنده کاری های شیر در سرستون های گاو دریایی دیده می شود، البته این حیوان در معماری سوزا نیز دیده می شود.

خیلی ها دوست دارند بگویند شیردل یکی از مهمترین نمادها و نشان های لوگوی پرسپولیس است. اما شایان ذکر است که بسیاری از محققان معتقدند که نماد تخت جمشید شیر نیست و آن را شیرستون می دانند.

برای خرید تیشرت پرسپولیس در انواع گوناگون با قیمت های مختلف کلیک کنید.

حیوان لوگو پرسپولیس
حیوان لوگو پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس شیردل

گرفتین؟! بسیاری از هواداران پرسپولیس معتقدند آنچه داخل نماد است شیردل نام دارد.

شیر یک موجود افسانه ای است که در داستان های باستانی از آن یاد شده است. این حیوان ترکیبی از شیر، عقاب و اسب است و در فرهنگ های مختلف نمادهای متفاوتی دارد. دال در زبان کردی به معنای عقاب است و هنوز هم در بسیاری از نقاط کشور استفاده می شود.

داستان های زیادی در مورد این جانور وجود دارد که یکی از آنها این بود که شیر در شهر نشسته و ضرب المثل های زیادی پرسید. حال اگر انسان جواب این ضرب المثل را اشتباه بدهد، روی تخت دراز می کشد و بدنش از تخت بزرگتر است، سایر اعضای بدن را می برد و اگر کوچکتر باشند، باعث مرگ فرد می شود. برخی دیگر این جانور را به عنوان محافظت از گنجینه های خدایان می شناسند.

علاوه بر تخت جمشید، شیردل بر روی معماری سوزا نیز دیده می شود.

خوب، با توجه به اطلاعاتی که در مورد شیردل وجود دارد، شاید بسیاری از هواداران علاقه مند باشند که بگویند شیردل نماد پرسپولیس است، اما واقعیت چیست؟ ابتدا به نمادهای پرسپولیس می پردازیم.

بالای ستون شیر تخت جمشید

حیوان لوگو پرسپولیس
حیوان لوگو پرسپولیس

سر شیر پرتوهای تخت جمشید است

حیوان لوگو پرسپولیس
حیوان لوگو پرسپولیس

سر پرسپولیس کارنی
تخت جمشید در زندگی خود حداقل 9 بار از نماد او استفاده کرده است و به دلیل معنی نامش علاقه زیادی به ارائه تاریخ ایران باستان در نماد داشت. از پرور استفاده کرد، از کله شیر استفاده کرد، حتی 8 سال از سر گاو استفاده کرد و در نهایت سر شیر گرفت. پس نماد استفاده شده در نماد تخت جمشید شیر نیست بلکه سر شیر است.

این لوگوی روی همه محصولات پرسپولیس نقش بسته برای دیدن و خریدن تیشرت یقه دار پرسپولیس 2020 وارد این قسمت از کیت سرا شوید.

 

برای مشاهده قسمت های مختلف سایت کیت سرا روی نمایش بیشتر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید